Myönnetyt kunniamerkit

Vapaudenristin ritarikunnan kunniamerkkejä annetaan pääsääntöisesti kahdesti vuodessa. 4.6. puolustusvoimain lippujuhlan päivänä palkitaan puolustusvoimissa ja rajavartiolaitoksessa palvelevia. Itsenäisyyspäivänä 6.12. palkitaan muita maanpuolustuksen hyväksi tehdyssä työssä ansioituneita. Erityisistä syistä kunniamerkki voidaan antaa myös muuna ajankohtana.

 

 

Puolustusvoimain lippujuhlapäivänä 04.06.2016 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Honkamaa Heimo Touko Sakari, Kenraaliluutnantti Helsinki 1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

1. luokan Vapaudenristi

Puranen Lauri Tapio, Kenraalimajuri Espoo 1. luokan Vapaudenristi

2. luokan Vapaudenristi

Kangasmäki Vesa Kullervo, Eversti Hamina 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Gripenwaldt Carl-Magnus, Kommendörkapten Raasepori 3. luokan Vapaudenristi
Joukas Saku Tapio, Everstiluutnantti Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Kiukas Jukka Pekka, Everstiluutnantti Mikkeli 3. luokan Vapaudenristi
Saarnio Timo Tapani, Majuri Huittinen 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Heikkilä Raimo Heikki, Teknikkokapteeni Rovaniemi 4. luokan Vapaudenristi
Himberg Peter Johannes, Tutkija 4. luokan Vapaudenristi
Honkala Marko Johannes, Kapteeniluutnantti Kirkkonummi 4. luokan Vapaudenristi
Pernu Tuomas Antero, Kapteeni Jyväskylä 4. luokan Vapaudenristi
Rantala Mika Tapio, Yliluutnantti, vanhempi konstaapeli 4. luokan Vapaudenristi
Öblom Harri Antti, Kapteeni Säkylä 4. luokan Vapaudenristi

1. luokan Vapaudenmitali

Albertsson Heikki Mikael, Rajavartiomestari Ruokolahti 1. luokan Vapaudenmitali
Kramsu Tero Juhani, Sotilasmestari Rusko 1. luokan Vapaudenmitali
Säippä Lauri Jaakko, Ylikersantti 1. luokan Vapaudenmitali
Toivola Joose Olavi, Ylikersantti 1. luokan Vapaudenmitali

Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali

Korhonen Maila Anneli, Sihteeri Sodankylä Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali
Vesanen-Tuuri Anna-Liisa, Toimistonhoitaja Kouvola Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali


Itsenäisyyspäivänä 06.12.2015 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Uosukainen Riitta Maria, Valtioneuvos Imatra 1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

2. luokan Vapaudenristi

Cederberg Aapo Eljas, Eversti Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Elfving Christian Gustaf Östen, Verkställande direktör Helsingfors 2. luokan Vapaudenristi
Fagernäs Thor Peter, Hallituksen puheenjohtaja Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Hannula Mika Eerik, Vararehtori Tampere 2. luokan Vapaudenristi
Koskinen Hannu Erkki Johannes, Varatuomari Hämeenlinna 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Hamari Helvi Kyllikki, Terveydenhoitaja Simo 3. luokan Vapaudenristi
Hyppönen Mikko Hermanni, Tutkimusjohtaja Espoo 3. luokan Vapaudenristi
Kokkola Antti Tapani, Diplomi-insinööri Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Mattson Robert Gustaf Adolf, Lagman Helsingfors 3. luokan Vapaudenristi
Mikkola Pauli Jaakko Petteri, Puheenjohtaja Kirkkonummi 3. luokan Vapaudenristi
Niiranen Timo Pekka, Kehityspäällikkö Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Reini Olli Pekka, Ylikonstaapeli Loviisa 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Honkala Hilkka Kaarina, Sotilaskotisisar Kajaani 4. luokan Vapaudenristi
Lösönen Olavi, Myyntipäällikkö Kontiolahti 4. luokan Vapaudenristi
Tiilikainen Pekka, Hienomekaanikko Helsinki 4. luokan Vapaudenristi