Myönnetyt kunniamerkit

Vapaudenristin ritarikunnan kunniamerkkejä annetaan pääsääntöisesti kahdesti vuodessa. 4.6. puolustusvoimain lippujuhlan päivänä palkitaan puolustusvoimissa ja rajavartiolaitoksessa palvelevia. Itsenäisyyspäivänä 6.12. palkitaan muita maanpuolustuksen hyväksi tehdyssä työssä ansioituneita. Erityisistä syistä kunniamerkki voidaan antaa myös muuna ajankohtana.

 

 

Itsenäisyyspäivänä 06.12.2016 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Kiljunen Paavo Kalevi, Puheenjohtaja, kenraaliluutnantti Espoo 1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

2. luokan Vapaudenristi

Lantto Ilkka Antero, Kauppaneuvos Oulu 2. luokan Vapaudenristi
Mikkonen Osmo Arto Johannes, Puheenjohtaja, eversti Kouvola 2. luokan Vapaudenristi
Piispanen Matti Juhani, Hallitusneuvos Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Ruotsalainen Pertti Tapio, Hallintopäällikkö, eversti Helsinki 2. luokan Vapaudenristi
Saloheimo Veijo Aksel, Professori Joensuu 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Knuuti Veli Jukka, Päätoimittaja Espoo 3. luokan Vapaudenristi
Martiskainen Sampo Ilmari, Riskipäällikkö Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Tallqvist Torsten Birger, Ylitarkastaja Kirkkonummi 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Ahtola Pekka Juhani, Ekonomi Espoo 4. luokan Vapaudenristi
Hakulinen Esko Reima Olavi, Varapuheenjohtaja Seinäjoki 4. luokan Vapaudenristi
Hollmén Sirkka-Liisa, Valtiotieteiden maisteri Salo 4. luokan Vapaudenristi
Pohjola Ilpo Antero, Start-up valmentaja Liperi 4. luokan Vapaudenristi
Toivonen Pekka Vilhelm, Liikuntaneuvos, kapteeni Jyväskylä 4. luokan Vapaudenristi
Väresmaa Aila Sinikka, Sotilaskotisisar Mikkeli 4. luokan Vapaudenristi


Puolustusvoimain lippujuhlapäivänä 04.06.2016 myönnetyt kunniamerkit

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Honkamaa Heimo Touko Sakari, Kenraaliluutnantti Helsinki 1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

1. luokan Vapaudenristi

Puranen Lauri Tapio, Kenraalimajuri Espoo 1. luokan Vapaudenristi

2. luokan Vapaudenristi

Kangasmäki Vesa Kullervo, Eversti Hamina 2. luokan Vapaudenristi

3. luokan Vapaudenristi

Gripenwaldt Carl-Magnus, Kommendörkapten Raasepori 3. luokan Vapaudenristi
Joukas Saku Tapio, Everstiluutnantti Helsinki 3. luokan Vapaudenristi
Kiukas Jukka Pekka, Everstiluutnantti Mikkeli 3. luokan Vapaudenristi
Saarnio Timo Tapani, Majuri Huittinen 3. luokan Vapaudenristi

4. luokan Vapaudenristi

Heikkilä Raimo Heikki, Teknikkokapteeni Rovaniemi 4. luokan Vapaudenristi
Himberg Peter Johannes, Tutkija 4. luokan Vapaudenristi
Honkala Marko Johannes, Kapteeniluutnantti Kirkkonummi 4. luokan Vapaudenristi
Pernu Tuomas Antero, Kapteeni Jyväskylä 4. luokan Vapaudenristi
Rantala Mika Tapio, Yliluutnantti, vanhempi konstaapeli 4. luokan Vapaudenristi
Öblom Harri Antti, Kapteeni Säkylä 4. luokan Vapaudenristi

1. luokan Vapaudenmitali

Albertsson Heikki Mikael, Rajavartiomestari Ruokolahti 1. luokan Vapaudenmitali
Kramsu Tero Juhani, Sotilasmestari Rusko 1. luokan Vapaudenmitali
Säippä Lauri Jaakko, Ylikersantti 1. luokan Vapaudenmitali
Toivola Joose Olavi, Ylikersantti 1. luokan Vapaudenmitali

Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali

Korhonen Maila Anneli, Sihteeri Sodankylä Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali
Vesanen-Tuuri Anna-Liisa, Toimistonhoitaja Kouvola Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali